Kulturystyka – podstawowe pojecia: Bigoreksja

Kulturystyka – podstawowe pojecia: Bigoreksja dochodzi do sytuacji, iż
Foto pochodzi z fitspire.pl

Pojęcie bigoreksji odnosi się ściśle do dziedziny kulturystyki. Przejawia się w rozmaitych zaburzeniach psychicznych, jakie są spotykane w świecie siłowni. Najczęściej na ten rodzaj choroby, bowiem tak bigoreksję można określić, cierpią mężczyźni. Jest około dziesięciu procent ludzi, którzy zaliczają się do tej grupy osób z całego grona ludzi ćwiczących kulturystykę nie amatorsko, lecz zawodowo i wyczynowo.

Kulturystyka – podstawowe pojecia: Bigoreksja wymaga po prostu skomplikowanej

Foto pochodzi z www.obmawiamy.pl

Na czym bigoreksja natomiast polega? Otóż profesjonalnie określa się ją mianem dysmorfii mięśniowej. Jest to niedostatek masy mięśniowej. Widać owy brak wyłącznie u człowieka, u którego bigoreksję zdiagnozowano. Jeżeli natomiast chodzi o stan faktyczny, to bigorektyk jest człowiekiem z przerośniętą masą mięśniową, który już przesadził z reguły z ćwiczeniami i ich intensywnością a także narzucanym organizmowi wysiłkiem fizycznym. Niemniej jednak trzeba wiedzieć, że bigoreksja jest standardowym rodzajem zaburzenia psychicznego takim jak chociażby anoreksja czy bulimia i wymaga po prostu skomplikowanej, trudnej i żmudnej oraz regularnej terapii.

Z tego można wyjść, ale trzeba dać sobie pomóc. Chodzi o to, żeby wyeliminować wszelkiego rodzaju urojenia i nauczyć igorektyka patrzeć na swoje ciało w sposób obiektywny – dostrzegać, że problem tkwi w jego psychice, nie w ciele. W zaawansowanych przypadkach, gdy bogorektyk pozostaje bez kontroli oraz nie ma znikąd pomocy, dochodzi do sytuacji, iż sięga po sterydy anaboliczno-androgenne. W ten sposób jeszcze bardziej deformuje swoją sylwetkę a co za tym idzie przyczynia się do wytwarzania ogromnego rozrostu masy mięśniowej, to z kolei blokuje prawidłowość działania gospodarki hormonalnej.

Kulturystyka – podstawowe pojecia: Bigoreksja dziedziny kulturystyki

Foto pochodzi z www.vegestrefa.pl

W związku z tym dochodzi do zablokowania naturalnego wytwarzania hormonu męskiego, jakim jest testosteron. W przypadku bigoreksji dochodzi bardzo często do rozlicznych rodzajów zaburzeń, które wpływają także na ogólne samopoczucie osoby chorej, jaka odczuwa non stop rozmaite wahania nastroju. Jest to niesamowicie kłopotliwe zarówno dla ludzi bezpośrednio dotkniętych tą chorobą, jak także dla ludzi z otoczenia bigorektyka. Najczęściej miewają oni wahania nastrojów zwane potocznie huśtawką nastroju, co przejawia się raz radością i wybuchem entuzjazmu, a raz zdołowaniem i kompletnym smutkiem oraz nawet wybuchami agresji czy gniewu i wpadaniem w furie.

Wszystko to wynika z braku obiektywizmu w ocenie własnej sylwetki. Wtedy konieczne są nie tylko rozmowy z psychologiem, ale także leczenie farmakologiczne.

Autorem wpisu jest